17 marca kraje anglosaskie obchodzą wielkie święto. To Dzień sw. Patryka. Obchody tego dnia wywodzą się z Irlandii, gdzie sw. Patryk spędził większość swojego życia jako biskup - misjonarz, nauczając pogański lud o Bogu.

 

Dziś dzień sw. Patryka słynie z hucznych obchodów na całym wiecie, a w szczególności w Irlandii oraz w Stanach Zjednoczonych. W miastach organizowane są kolorowe parady, rzeki: Liffey w Dublinie oraz Chicago są w tym dniu zabarwione na zielono, a znane na całym świecie budynki podświetlane są tym samym kolorem.

 

W naszej szkole obchody odbyły się 15 marca. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy przywdziali zielone barwy. Na korytarzach pojawiły się zielone akcenty. Uczniowie klasy I na lekcji języka angielskiego mieli okazję udać się na poszukiwania garnka ze złotem. Uczniowie klas II i III wzięli udział w lekcji kulturowej, którą poprowadziły uczennice klasy V. Podczas przerw szkołę wypełniły irlandzkie rytmy, których można było posłuchać, delektując się maślanymi zielonymi ciasteczkami, przygotowanymi przez uczniów klasy V i VII.

 

Obchodom dnia sw. Patryka towarzyszyły konkursy: na najciekawszą prezentację multimedialną o Irlandii oraz na najładniejszy plakat. Jednocześnie odbył się konkurs w wersji online na Funpage’u szkoły.

 

Plakaty można podziwiać na korytarzu, a prezentacje znajdują się poniżej. Zachęcam do obejrzenia. Zawierają sporo ciekawostek!

 

 

Gratuluję uczniom: Julia Żerebna kl. VI, Julia Batruch kl. IV oraz Paulina Kuniszewska kl. VI wykonania solidnych prac plastycznych oraz Olga Dawidowicz, Klaudia Mandecka, Ewelina Piekarska, Krystian Zygarski sporządzenia interesujących prac multimedialnych!

Download
zygarski.pdf
Adobe Acrobat Document 1.4 MB
Download
tandecka.pdf
Adobe Acrobat Document 1.1 MB
Download
piekarska.pdf
Adobe Acrobat Document 1.8 MB