Aktywne Kaszuby

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie „Aktywne Kaszuby. Historia powrotu Pomorza do Polski” zorganizowanym przez ZK-P w Gdańsku w ramach uroczystych obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Od lat głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o małej ojczyźnie, jak również integracja dzieci i młodzieży interesującej się swoim regionem.

W ramach nagrody za udział w konkursie nasi uczniowie otrzymali zaproszenia na „mecz kaszubski” do Ergo Areny w Gdańsku, na który pojechali 14 lutego 2020 r. Podczas kaszubskiego meczu nasi uczniowie nie tylko żarliwie kibicowali drużynie z Sopotu, ale także wytrwale próbowali swoich sił w dawnych zabawach podwórkowych, tj. w noszeniu na desce, przeciąganiu liny, toczeniu obręczy. Wielu próbowało też trudnej sztuki chodzenia na szczudłach, ale tylko nielicznym się to udało.

Ponieważ akcja „Aktywne Kaszuby” ma na celu również propagowanie i rozwój sportu oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, przed meczem uczniowie z klas II-VI udali się do Loopy's World w Gdańsku - największego centrum aktywnej rozrywki w regionie, a uczennice z klasy VII udały się do Jump City - największego parku trampolin w Trójmieście.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że był to miło i przyjemnie, a przede wszystkim aktywnie, spędzony czas na Kaszubach.