Zuzanna Pirowicz, Nikola Lupa i Julia Sadyś reprezentowały naszą szkołę oraz promowały działania filmowej grupy projektowej podczas 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, odbywającego się w Warszawie w dniach od 28. do 30. października 2019 r.

Po przyjeździe do Warszawy, rejestracji i obiedzie dziewczęta wzięły udział w warsztatach integracyjnych. Prosto z warsztatów wyruszyły do kina Iluzjon, gdzie odbył się pokaz spotów filmowych podsumowujących działania każdej ze szkół w ramach projektu Filmoteki Szkolnej.

[Jeśli chcecie przypomnieć sobie nasz krótki spot (ograniczenia czasowe narzucili organizatorzy), skorzystajcie z linku: https://www.facebook.com/gimnazjumstarkowo/videos/387361421939457/?t=0]

Po przedstawieniu dokonań uczestników Festiwalu odbył się seans filmu „In touch” Pawła Ziemilskiego. Następnie pan Michał Oleszczyk przeprowadził rozmowę z reżyserem, który odpowiadał na wszystkie nurtujące widzów pytania dotyczące powstawania dzieła filmowego.
Po gali uczennice udały się na nocleg do komfortowego hotelu, w którym mogły zregenerować siły. Kolejne dni na 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej również dostarczyły naszej grupie moc wrażeń. Dziewczęta wzięły udział w wielu warsztatach w Instytucie Audiowizualnym Filmoteki Narodowej (FINA), m.in. w: warsztatach krytyki audiowizualnej prowadzonych przez Kaję Klimek, w warsztatach maszynek optycznych prowadzonych przez Kasię Waletko czy w warsztatach scenopisarskich pod opieką Agnieszki Kruk. Po zajęciach udały się do kina Iluzjon na uroczystą galę z okazji jubileuszu Festiwalu. Było wiele wspomnień i wzruszeń, którym towarzyszyła nadzieja przynajmniej na kolejne dziesięciolecie działalności Filmoteki Szkolnej. Galę uświetnił pokaz filmu „Sherlock jr” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell. Było to niezapomniane przeżycie. Trzeciego dnia, po zakończeniu warsztatów, dziewczęta zwiedziły centrum Warszawy. Tak były zachwycone tym, co zobaczyły, że obiecały sobie, iż kiedyś powrócą jeszcze w te miejsca.
Po powrocie z 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej Zuza, Nikola i Julia nie ukrywają, że mają apetyt na więcej. Być może w przyszłym roku również uda im się dostać zaproszenie na to wyjątkowe święto szkolnego kina.