OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

8.11.2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym uroczystym dniu do grona społeczności szkolnej oficjalnie włączeni zostali uczniowie klasy pierwszej, którzy po swoim występie artystycznym ślubowali być dobrymi i uczciwymi ludźmi, godnie reprezentować Szkołę Podstawową w Starkowie, a także dbać o honor swojej ojczyzny. Po zakończeniu pasowania młodzi artyści z wielkim podekscytowaniem udali się wraz ze swoimi rodzicami do swojej klasy, by razem ze swoją wychowawczynią świętować tę doniosłą chwilę.

Po uroczystym ślubowaniu przyszedł czas na kolejny punkt programu, a dokładnie na prezentację multimedialną przygotowaną przez Panią Emilię Juchniewicz. Film ukazywał najważniejsze momenty z historii naszego narodu, a patosu wszystkim wydarzeniom dodawała muzyka Fryderyka Chopina.

Po zakończeniu prezentacji na scenę zaproszono uczniów klasy IV, którzy przy akompaniamencie pianina zaśpiewali słynny utwór patriotyczny pt.: „Piechota”. Swój wkład muzyczny w obchody Święta Niepodległości miała również kasa V, która zaprezentowała utwór pt.: „Jak wielką moc posiada śpiew” - Ludwiga van Beethovena.

Gdy wysłuchaliśmy Beethovena, przyszedł czas na drugą prezentację. Była to „Historia Niepodległej opowiedziana tańcem”. Autorem projektu był Daniel Stryjecki, choreograf, tancerz i twórca projektów multimedialnych.

Po tym, jakże wymownym filmie, cała kl. VI zaśpiewała piosenkę pt. : „O mój rozmarynie” przy akompaniamencie pianina (Pan Mariusz Bartczak) i dzwonków chromatycznych (Michał Zacholski i Szymon Beger).

Po gromkich oklaskach na scenie pojawiły się uczennice kasy VII z pieśnią pt.: „Legiony” przy akompaniamencie pianina w wykonaniu Pana Marusza Bartczaka.

Te niezwykle doniosłe chwile nawiązujące do historii naszego kraju zaakcentował utwór „Rota” odśpiewany przez całą zgromadzoną społeczność szkolną.

Działanie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gminy Trzebielino.