25 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Erasmusa.

 

Czym jest program Erasmus+?

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. W Polsce realizowany jest od 30 lat.

W liczbach przedstawia się imponująco:

  • 4 mln osób skorzysta z programu;
  • 28 państw członkowskich Unii Europejskiej;
  • 2,2 mld euro wyniesie całkowity budżet programu 

Czym jest Erasmus+ dla mnie?

Jako nauczyciel języka obcego, czuję nieustanną potrzebę kształcenia się. Język ewoluuje, zmienia się, wzbogaca. Aby być na bieżąco, trzeba się szkolić, śledzić nowinki, pozostawać w kontakcie z językiem. Aby podążać za ciągle wzrastającymi oczekiwaniami uczniów, aby sprostać ich potrzebom oraz wymaganiom nowoczesnej edukacji, konieczne jest nabywanie nowych umiejętności. Dzięki programowi Erasmus+ mogę się rozwijać, co więcej, wiedzę uzyskuję od najlepszych specjalistów w dobrych europejskich ośrodkach szkoleniowych.

 

W 2013 roku dzięki podobnemu programowi (Comenius) odbyłam 2-tygodniowe szkolenie metodyczne w Dublinie
w Irlandii. Było to niesamowite doświadczenie zawodowe i personalne. W 2014 roku postanowiłam ponownie ubiegać się o grant. Tym razem wybrałam szkołę języków obcych na Malcie. Udało się! W maju do szkoły dotarła wiadomość, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Rozpoczęły się intensywne przygotowania do wyjazdu.

 

 

Moją przygodę z Maltą rozpoczęłam 30 lipca. Samolotem linii RyanAir, pełna obaw ale i podekscytowania, dotarłam do stolicy wyspy Valletty. Cieszyłam się na ten wyjazd bardzo, byłam też jednocześnie przerażona. Sama w obcym kraju, w obcym mieście, wśród obcych ludzi. Jednak po pierwszym dniu zajęć po moich obawach nie pozostało ani śladu. Okazało się, że w mojej grupie jest 16 wspaniałych, otwartych i kompetentnych nauczycieli z Polski, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Austrii, Rosji, Estonii oraz Ukrainy, a wykładowcą był charyzmatyczny trener Alan Marsh – Brytyjczyk-Maltańczyk, autor książek metodycznych i wspaniały edukator. 

Spędziłam 2 intensywne tygodnie na upalnej Malcie. W godzinach przedpołudniowych kształciłam umiejętności językowe i nabywałam innowacyjne techniki metodyczne. Popołudniami poznawałam uroki wyspy, odwiedzając starożytne świątynie, urokliwe plaże, majestatyczne katedry, nowoczesne mariny i tradycyjne porty. Smakowałam maltańskiej kuchni, poznawałam tamtejsze obyczaje. Próbowałam nawet poznać odrobinę maltański język (na Malcie języki urzędowe są dwa: angielski i maltański). Nawiązałam kontakty z nauczycielami, które utrzymuję do dziś
i wykorzystuję do współpracy i realizacji projektów. 

Wróciłam z Malty pełna wspaniałych wspomnień i nowych zawodowych umiejętności. Mimo że żal było kończących się wakacji, nie mogłam się doczekać początku roku szkolnego, aby wprowadzić w życie nowopoznane metody dydaktyczne.

Z nabytej wiedzy korzystam każdego dnia. Czuję ogromną satysfakcję, gdy widzę, że nowe metody działają
i przyczyniają się do wzrostu umiejętności uczniów. Zachęcam wszystkich pedagogów do udziału w Erasmusie. To wspaniała przygoda i okazja do odświeżenia warsztatu.

 

Kamila Pestka-Połczynska


Wiedeń 2017

            Po raz pierwszy brałam udział w projekcie Erasmus +. Początkowo obawiałam się, jednak moje wahania okazały się w pełni nieuzasadnione. Wybrałam kurs metodyczny dla nauczycieli języka niemieckiego w stolicy Austrii we Wiedniu – wybór idealny!    

           Wiedeń to miasto, które łączy tradycyjne dziedzictwo z nowoczesnością. W Wiedniu można zobaczyć wspaniałe, imperialne budowle, takie jak: pałac Schönnbrunn, Belweder, czy Katedrę św. Szczepana. W tym mieście wciąż czuć długoletnią tradycję muzyczną, która współgra z nowoczesną architekturą i sztuką. Zapraszam do obejrzenia prezentacji w języku niemieckim, dotyczącej Wiednia, wykonanej przez jednego z uczestników mojego kursu.

 

Bez wątpienia do Wiednia można wybrać się o każdej porze roku. W lecie organizowane są liczne festiwale i imprezy, jak np. kino pod gwiazdami, natomiast w zimie główne atrakcje to m.in.: jazda na łyżwach w Parku pod Ratuszem
i jarmarki bożonarodzeniowe. W ciągu roku nie brakuje tu koncertów i przedstawień w słynnych wiedeńskich teatrach
i operach. 

 

 Uczestniczyłam w kursie letnim, który trwał od 24 lipca do 4 sierpnia, a więc trochę czasu tam spędziłam i mogłam poczuć majestat Wiednia wraz z jego zabytkami, galeriami, kawiarniami i wszechobecną  muzyką klasyczną.  Poranna kawa i kawałek słynnego tortu Sachera  przed zajęciami smakuje naprawdę wyśmienicie!

Zajęcia odbywały się codziennie, wśród uczestników kursu byli nauczyciele z Czech, Włoch, Węgier, Rosji i oczywiście
z Polski. Cały czas jestem w kontakcie z uczestnikami szkolenia, których poznałam nie tylko podczas zajęć, 
ale i podczas wspólnego zwiedzania Austrii. Wymieniamy się spostrzeżeniami, materiałami, uwagami dotyczącymi naszej pracy. 

Szkoła ActiLingua Academy  w której odbywał się mój kurs może poszczycić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu. Oferuje urozmaicone kursy, które są znane na całym świecie oraz polecane przez międzynarodowych ekspertów szkolnictwa. Są to  kursy językowe dla różnych grup wiekowych. Każdy, kto  jest świadomy, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka niemieckiego, może skorzystać z bogatej oferty tej szkoły. Zainteresowanych rzetelnym przygotowaniem np. do matury – odsyłam na stronę www.actilingua.com.

 

Uważam, że uczestnictwo w tego typu szkoleniu dla każdego nauczyciela jest cennym doświadczeniem. Wyjazd stał się dla mnie inspiracją do dalszego zgłębiania tajników języka niemieckiego i kultury krajów DACH . Zwiedziłam nie tylko Wiedeń, ale między innymi miejsce urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta – przeuroczy i romantyczny Salzburg.

       Wróciłam naładowana energią, nowymi pomysłami, wzrosła moja motywacja do pracy. Niewątpliwie odświeżyłam swoje  umiejętności językowe, poszerzyłam wiedzę z zakresu metodyki nauczania języka obcego, historii, kultury krajów niemieckojęzycznych, 

a w szczególności Austrii i samego Wiednia. Zgromadziłam dużo ciekawych materiałów, które wykorzystuję na zajęciach. Prowadzący w sposób profesjonalny przekazywali nam swoją wiedzę, dzielili się z swoim doświadczeniami.

Udział w szkoleniu służył również podniesieniu kwalifikacji, poszerzaniu horyzontów i rozwijaniu umiejętności nauczycieli w celu rozwoju naszej szkoły. Wszystko to dzięki środkom, jakie uzyskałyśmy w ramach projektu finansowanego z funduszy ERASMUS +                                                   

 

Małgorzata Zacholska

Download
pokaz.pdf
Adobe Acrobat Document 3.0 MB

Od 31 lipca do 11 sierpnia 2017 r. uczestniczyłam w szkoleniu językowym zorganizowanym przez szkołę Anglo Continental w Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Moja mobilność sfinansowana została przez program Erasmus+.
W ramach rzeczonego programu zostałam przydzielona do wielonarodowościowej grupy, której zajęcia nastawione były szczególnie na doskonalenie umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku angielskim. Konwersacje prowadzili doświadczeni lektorzy, którzy starali się robić wszystko, aby uczestnicy kursu czuli się swobodnie, konstruując wypowiedzi w obcym dla siebie języku i środowisku. Działania wykładowców okazały się niezwykle skuteczne, choćby dlatego, że nasze konwersacje przenosiły się często także poza sale lekcyjne. Z wieloma uczestnikami mojego kursu mam nadal kontakt i chętnie ze sobą korespondujemy. Wiedza na temat innych kultur zdobywana w trakcie lektury książek czy oglądania programów tematycznych nie jest w stanie zastąpić doświadczenia, które nabyłam w trakcie swojego szkolenia. Możliwości, które niesie za sobą program Erasmus+ są nie do przecenienia. Dzięki niemu mogłam przede wszystkim podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co niewątpliwie będzie miało wpływ na rozwój placówki, w której pracuję. Poza tym spędziałam dwa tygodnie cudownych wakacji, odwiedzając nowe miejca i poznając ciekawych ludzi. Odwaga, którą nabyłam, pozwoliła mi wraz z koleżankami z pracy samodzielnie zaplanować i zrealizować wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii. Na liście zwiedzanych obiektów nie zabrakło oczywiście Pałacu Buckingham, London Eye i Muzeum Historii Naturalnej. W trakcie mojego pobytu w Anglii okazało się, że człowiek jest w stanie zrealizować wszystko, jeśli tylko będzie się starał pokonać to, co go blokuje, czyli strach i wątpliwości w swoje możliwości. Po powrocie do szkoły postaram się to uzmysłowić swoim uczniom
i zmotywować ich do doskonalenia umiejętności językowych oraz poszerzania swoich horyzontów.

 

 

                                                                                                                      Anna Kowalczyk 



                W sierpniu tego roku w ramach projektu Erasmus+ miałam okazję uczestniczyć w kursie językowym w Anglii, w przepięknie malowniczym, nadmorskim mieście jakim jest Bournemouth.

W angielskiej szkole Anglo Continental  zostałam przydzielona do grupy, w której byli przeważnie studenci , którzy tak jak ja nastawieni byli na naukę podstawowej komunikacji

w języku angielskim. Wspólne zajęcia, bezpośredni  kontakt z tymi młodymi ludźmi z Arabii Saudyjskiej, z Omanu,
z Turcji, z Tajwanu, z Japonii, pozwoliły mi poznać tradycje, obyczaje obowiązujące w tak odległych od nas krajach. Wszystkie zajęcia prowadzone w ramach kursu były wyjątkowe, inspirujące, często innowacyjne. Prowadzący byli ludźmi, którzy  świetnie wprowadzali nas w umiejętność konwersacji w języku angielskim. Moi nauczyciele byli otwarci, tolerancyjni, cierpliwi i służący pomocą. Świetnie prowadzone zajęcia dały mi możliwość odblokowania się
i wiarę w swoje możliwości. Udział w kursie pozwolił mi na podniesienie własnych kwalifikacji zawodowych, zwiedzeniu wielu ciekawych miejsc, jak również dał możliwość poznania nowych, wspaniałych ludzi z całego świata. Wszystko to dzięki środkom, jakie uzyskałyśmy w ramach projektu finansowanego z funduszy ERASMUS+

 

                                                                                                                              Izabela Łazuga