1 grudnia 2020 rozpoczęliśmy realizację projektu „Nauczajmy inaczej – alternatywne metody nauczania jako odpowiedź na szczególne potrzeby uczniów” w ramach programu Erasmus+. To już 3 projekt, który nasza szkoła realizuje w tym programie. Kolejny, którego celem jest szukanie bardziej efektywnych metod i narzędzi pracy, aby jak najlepiej dopasować je do różnorodnych potrzeb naszych uczniów. Jednak inny niż poprzednie, gdyż skoncentrowany na pomocy uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Oficjalna data rozpoczęcia projektu nie oznacza, że prace zaczynają się dziś. Praca wre już od roku, gdyż ponad 12 miesięcy temu przystąpiliśmy do żmudnego procesu pisania wniosku, który polega na przeprowadzeniu wnikliwej ewaluacji, zdiagnozowaniu potrzeb naszej szkoły, postawieniu celów oraz określeniu sposobów ich realizacji. W lutym 2020 roku złożyliśmy wniosek do Agencji Narodowej, by w czerwcu dowiedzieć się o jego akceptacji. W sierpniu podpisaliśmy umowę finansową, która zagwarantowała nam 21 371,00 Euro na realizację projektu.

W ramach tego budżetu nauczyciele z naszej szkoły mają wziąć udział w 11 szkoleniach zagranicznych w 3 krajach europejskich: w Zjednoczonym Królestwie, Niemczech i na Malcie. Będą szkolić się na kursach językowych, by poprawić znajomość języków obcych, wzbogacić słownictwo, poprawnie operować zasadami gramatycznymi oraz pozbyć się barier językowych i nabyć płynności komunikacji. Oprócz kursów językowych wyjadą też na szkolenia metodyczne, gdzie od doświadczonych trenerów będą uczyć się, jak nauczać efektywniej, innowacyjnie, aktywizująco. Pobyt w krajach instytucji goszczących zapewni intensywny kontakt z językiem obcym oraz kulturą, a integracja z nauczycielami z innych krajów pozwoli na wymianę doświadczeń.

Nauczyciele nie czekają biernie na rozpoczęcie mobilności. Dokształcają się samodzielnie, szukając inspiracji w podręcznikach oraz czasopismach metodycznych, uczestniczą w szkoleniach doskonalących, korzystają z dostępnych powszechnie narzędzi online. Przygotowują harmonogram realizacji projektu i głowią się nad tym, aby zaproponowane działania przyniosły spodziewane efekty i zostały przyjęte przez społeczność uczniowską z entuzjazmem.

Poniżej przedstawiamy cele naszego projektu. Szczegóły jego realizacji śledźcie na bieżąco!

 

  1. Popularyzacja nauczania języków obcych w szkole poprzez wzrost kompetencji językowych nauczycieli.

  2. Organizacja programów nauczania i metod pracy oraz ich adekwatność względem indywidualizacji pracy z uczniem o szczególnych potrzebach.

  3. Organizacja polityki propagującej uczenie się przez całe życie.

  4. Działalność szkoły w wymiarze europejskim, edukacja europejska oraz współpraca międzynarodowa.

  5. Promowanie pozytywnych postaw wobec różnorodności językowej i kulturowej.